Laikraksts "Diena": atbildes laikrakstam par Valmieras pienu

Laikraksts "Diena": atbildes laikrakstam par Valmieras pienu

26.10.2011.

"Dienas" žurnālista Mārtiņa Šmita jautājumi

Labdien Pētersona kungs!

Runa ir par piespējamo Rīgas Piena Kombināta un Valmieras Piena apvienošanos - šādu iespēju pieļāva RPK akcionārs Strautiņa kungs intervijā laikrakstam "Delovije Vesti." Vai ir bijušas sarunas par apvienošanos ar RPK? Ko šāda apvienošanās nestu piensaimniecības nozarei? Patērētājiem? Cik liels ir Valmieras Piens - par cik lielu tirgus daļu ir runa? No dažādiem piensaimniecības nozares dalībniekiem šodien dzirdēju dažādus viedokļus par piena izejvielu pieejamību. Vieni saka, ka trūkst (Daugava), citi, ka paliek pāri (Piena ceļš). Kā tur īsti ir, vai Jums nākas saskarties ar izjvielu deficītu.

Cik % RPK no saražotās produkcijas eksportē šobrīd, un cik % plānots eksportēt. Kāds ir eksporta valstu sadalījums? Kādās valstīs Jūs šobrīd pērkat pienu? Vai neplānojat paši sākt strādāt piena lopkopībā, līdzīgi kā piena ražotāji veido pārstrādes uzņēmumus? Kas notiktu ar sortimentu apvienošanās gadījumā? Tas tiks paplašināts vai varbūt sašaurināts, lai efektivizētu ražošanu? Vai Strautiņa izteikumi par iespējamo apvienošanu ir saistīti ar portālā nozare.lv publicēto informāciju par Valmieras Piena pārdošanu Krievijas uzņēmējam?

Paldies Jums, un lai labs vakars!


Mārtiņš Šmits
Laikraksts Diena

Privāto aktīvu pārvaldes komentārs

PAP kā investors piensaimniecības jomā jau ilgstoši uzsvēris nepieciešamību pēc lielākas konsolidācijas piensaimniecības tirgū Latvijā. Konsolidācija ļautu Latvijas piena pārstrādātājiem un visam sektoram attīstīties, un būt konkurētspējīgiem reģionā, kā arī starptautiskajos tirgos. Strautiņa kunga medijos publiskotā pieeja ir lietišķa un atbalstāma - konsolidācija nozarē ir nepieciešama.

Vienlaikus uzsveram, ka Valmieras piens AS akcionāri nav saņēmuši nekādus akciju apmaiņas piedāvājumus, kā arī paši nestrādājam pie šāda risinājuma ar Rīgas Piena Kombinātu vai citiem nozares pārstāvjiem. Vērtējot nozares ilgtspēju, uzsveram, ka godīgas konkurences nodrošināšana ir svarīga arī piena pārstrādē. Ir redzams, ka no valsts puses šobrīd tiek sniegts īpašs atbalsts jaunas rūpnīcas celtniecībai, kas vēl vairāk sadrumstalos piena pārstrādes tirgu, vājinās Latvijas uzņēmēju iespējas ārējos tirgos.

Par piena iepirkumu: 

Vietējā tirgus vajadzībām iepirktā piena apjoms šogad ir pietiekams.  Samaksa par iepirkto izejvielu šajā gadā paaugstinājusies par vidēji 18 %, salīdzinot ar 2010. gadu. Būtiski, ka nav samazinājies iepirktās izejvielas apjoms no ražotājiem - zemniekiem - nedaudz samazināts iepirkums šogad ir no citiem piegādātājiem (citiem pārstrādes uzņēmumiem, kooperatīviem, biedrībām).

Sarežģītāka situācija un iespējama izejvielas nepietiekamība varētu rasties, palielinoties eksporta apjomiem - eksporta apjoms šobrīd ir ap 30 % no kopējā apgrozījuma Valmieras piens AS.  Uzņēmuma produkcija tiek eksportēta uz Nīderlandi, Vāciju, Spāniju, Igauniju, Lietuvu, Krieviju un citām valstīm.  Valmieras piens pārsvarā pienu iepērk no saimniecībām Vidzemē un Latgalē; piena iepirkums no ražotājiem ārpus Latvijas šobrīd netiek veikts.

Par piena ražošanu:

Piena lopkopībai Latvijā ir lielas attīstības iespējas, ņemot vērā Latvijā pieejamās lopkopībai piemērotās un nepieciešamās zemes platības, kā arī pieprasījumu pēc piena produktiem pasaules tirgū. PAP vairāku gadu garumā ir rūpīgi vērtējis un analizējis iespējas attīstīt apjoma piena lopkopību. PAP šogad pieņēmis lēmumu par labu šādam solim, uzsākot investēt šajā lauksaimniecības jomā.

Komentāru Privāto aktīvu pārvaldes vārdā sagatavoja:
Juris Pētersons
PAP korporatīvā komunikācija

Mājas lapas pareizas darbības nodrošināšanai un tās lietošanas ērtībām mēs izmantojam sīkdatnes. Sīkdatnes ļauj mums analizēt mājas lapas apmeklējumu un uzlabot tās darbību. Vairāk informācijas par sīkdatnēs un kā atcelt savu piekrišanu mūsu privātuma politika.

Piekrītu visām sīkdatnēm Izdarīt izvēlniPiekrītu atzīmētajām