Laikraksts "Dienas bizness": komentārs Līvai Melbārzdei par grozījumiem Elektroenerģijas tirgus likumā.

Laikraksts "Dienas bizness": komentārs Līvai Melbārzdei par grozījumiem Elektroenerģijas tirgus likumā.

13.06.2013.

Laikraksta Dienas Bizness jautājumi - enerģētika

Vai varu palūgt šodien Jums komentāru par Valsts sekretāru sanāksmē iesniegtajiem grozījumiem Elektroenerģijas tirgus likumā. Tā ir ekonomikas ministra spītīga neatlaidība pret 14 vēja parkiem?

Līva Melbārzde
"Dienas Bizness" redaktore

Privāto aktīvu pārvaldes komentārs

Ekonomikas ministrija (EM) šodien Valsts sekretāru sanāksmē ir iesniegusi piedāvājumus grozījumiem Elektroenerģijas tirgus likumā. Ministrijas piedāvātie grozījumi faktiski satur vien divus nosacījumus jeb priekšlikumus - 1) ieviest terminētu atbalsta laiku (20 gadi) elektroenerģijas ražotājiem, 2) atņemt jebkādu atbalstu 14 vēja parkiem.

Ministrija aktīvi, neiedziļinoties jautājuma būtībā, virza šos grozījumus, turklāt atkārtoti. Šo nerimstošo aktivitāti iespējams izskaidrot vai nu ar EM ignoranci vai profesionalitātes trūkumu. Uz piedāvāto likuma grozījumu neatbilstību Ministrijai jau norādīts vairākkārt - tai skaitā, to ir darījusi Saeimas Tautsaimniecības, agrārās, vides un reģionālas politikas komisija, kura EM virzītos priekšlikumus noraidīja. Turklāt enerģētikas joma nav pirmā, kurā EM demonstrē savu ignoranci un neieklausās racionālos argumentos. Līdzīgu praksi EM piekopusi risinot jautājumus nebanku kreditēšanas nozarē, biodegvielas atbalsta jautājumā un citkārt.

inistrija acīmredzami cenšas imitēt aktīvu darbību. Rezultātā EM domā ietaupīt nepilnu pusotru procentu no ikgadējā 133 miljonu latu lielā atbalsta elektroenerģijas ražotājiem, atbalstu nepamatoti atņemot dažiem maziem privātajiem vietējiem elektroenerģijas ražotājiem, kuri turklāt saražo elektroenerģiju no vidi nepiesārņojošiem atjaunojamiem resursiem (AER).

Latvijā, lai izpildītu Eiropas savienības prasības enerģētikas politikā, līdz 2020.gadam ir jāsasniedz 40 % īpatsvars elektroenerģijā, kas saražota no atjaunojamiem resursiem. Jau šodien Latvija atpaliek no šī mērķa sasniegšanas grafika. Ministrijas vēršanās pret tieši AER ražotājiem ir absurda. Turklāt EM pamatojumi savai rīcībai nesakņojas nevienā kvalitatīvā vērtējumā, pētījumā vai nozares analīzē. Ministra arguments par it kā atpelnītām investīcijām tām stacijām, kam tiek atņemts atbalsts, neiztur nekādu kritiku - mums šobrīd ir vairāk nekā 6 miljonu eiro atmaksājams kredīts bankā, jo Privāto aktīvu pārvalde veica ieguldījumu vēja parkos 2007.gada nogalē.

Ministrijai būtu jāatbalsta vietējie ražotāji, jāatbalsta elektroenerģija no atjaunojamiem resursiem, jāsaimnieko atbildīgi. Kādēļ - kā interesēs - Ministrs Daniels Pavļuts dara visu diametrāli pretējo, iesakām jautāt viņam pašam. Mēs ļoti vēlētos dzirdēt atbildi, jo uz nozares lūgumiem to sniegt, ministrs neuzskata par vajadzīgu atbildēt.

Komentāru Privāto aktīvu pārvaldes vārdā sagatavoja:
Juris Pētersons
PAP korporatīvā komunikācija

Mājas lapas pareizas darbības nodrošināšanai un tās lietošanas ērtībām mēs izmantojam sīkdatnes. Sīkdatnes ļauj mums analizēt mājas lapas apmeklējumu un uzlabot tās darbību. Vairāk informācijas par sīkdatnēs un kā atcelt savu piekrišanu mūsu privātuma politika.

Piekrītu visām sīkdatnēm Izdarīt izvēlniPiekrītu atzīmētajām