Latvijas Televīzija "LTV1": Par dalību “Kas notiek Latvijā?” diskusijā

Latvijas Televīzija "LTV1": Par dalību “Kas notiek Latvijā?” diskusijā

25.05.2009.

Jāņa Dombura ielūgums "Rets Investīcijas" piedalīties diskusijā

Privāto aktīvu pārvaldes komentārs

Labdien, Dombura kungs,

Rets investīcijas pateicas par uzaicinājumu piedalīties Jūsu vadītajā raidījumā.

Publiskā telpā notiekošā debate „ap un par”  MK 198.noteikumiem ir vērtējama kā pavirša pēc būtības. Vēl vairāk, ņemot vērā šobrīd zināmos faktus, piemēram, par biogāzi, nenoliedzami tā ir angažēta. Minētie MK noteikumi, kurus izstrādāja Ekonomikas ministrijā ministra K.Gerharda laikā un kurus groza dažus mēnešus pēc to pieņemšanas ministra A.Kampara uzdevumā, nesekmēja un nesekmēs elektroenerģijas ražošanu Latvijā uz godīgas konkurences, ilgtermiņa politikas un sabiedrībai akceptējama regulējuma pamatiem.

Lai tas notiktu, pamatā ievērojot minētos principus, ir jāpieņem pilnīgi citi noteikumi, kas atbalsta cenas noteikšanai lietoto principu - īpatnējo investīciju apjoms uz saražotās elektroenerģijas daudzumu. Tas nozīmētu, ka no ieguldījumu atdeves viedokļa būtu pilnīgi vienalga kādā atjaunojamo resursu tehnoloģijā uzņēmējs ir ieguldījis savus līdzekļus.

Savukārt valsts, lai nepieļautu, ka visi uzņēmēji vēlas ražot elektrību no visneefektīvākā resursa no īpatnējo investīciju viedokļa, kvotē, cik procentus/apjomus no patērējamās elektroenerģijas valstī tā ir gatava atbalstīt, enerģijas ražošanā no saules, vēja, biomasas utt.

Kvotas attiecīgam resursu veidam būtu jāizsola atklātā konkursā ar zemāk ejošu soli. Tas izbeigtu jebkādas spekulācijas par lobijiem, politisku izrēķināšanos utt. Kā tas redzams no Gerharda/Kampara noteikumu projekta, šādus principus neviens nav gatavs ieviest.

Rets investīcijas piederošo vēju staciju darbības principus šie noteikumi nemaina, tādēļ arī mēs atturamies iesaistīties bezjēdzīgā debatē par izkropļota atbalsta formu savstarpēju sāncensību un nevēlamies sacensties ar politiķu bravūras pilniem paziņojumiem par sabiedrības interesēm. Nekompetence un populisms vienmēr piesedzas ar sabiedrības interesēm.

Rets investīcijas akcionāri nav plānojuši pieteikties ne uz ūdens, ne biogāzes, ne vēja kvotām tik neskaidros biznesa vides apstākļos. Viņiem šķiet daudz perspektīvāk un drošāk ir pagaidīt pāris gadus. Un tad izvērtēt iespēju nopirkt jau kādu strādājošu kompāniju, ja tās saimnieciskie rezultāti, līgumu juridiskā aizsardzība un citi aspekti būs pievilcīgi.

Komentāru Privāto aktīvu pārvaldes vārdā sagatavoja:
Juris Pētersons
PAP korporativā komunikācija

Mājas lapas pareizas darbības nodrošināšanai un tās lietošanas ērtībām mēs izmantojam sīkdatnes. Sīkdatnes ļauj mums analizēt mājas lapas apmeklējumu un uzlabot tās darbību. Vairāk informācijas par sīkdatnēs un kā atcelt savu piekrišanu mūsu privātuma politika.

Piekrītu visām sīkdatnēm Izdarīt izvēlniPiekrītu atzīmētajām